Ako vám môže pomôcť Amslerova mriežka?
V súčasnosti mnoho ľudí trpí poruchami zraku. Môže za to najmä rozvoj vedy a techniky. Myslíte si, že to spolu nesúvisí? Opak je pravdou. V minulosti netrávili deti toľko času za počítačom a ani zamestnaní, ktoré vykonávame sediac za počítačom nebolo až tak veľa. Dnes je zamestnaní, pri ktorých nepoužívame výpočtovú techniku, naozaj málo. Či chceme alebo nie, náš zrak sa zhoršuje práve týmito faktormi. Za niektoré poruchy zraku môže genetika, iné si dokážeme privodiť sami. Amslerova mriežka je test, ktorý sa na diagnostiku určitých ochorení využíva pomerne často. Vykonať ho môžete dokonca aj sami. Poďte sa spolu s nami pozrieť, čo sa za týmto testom skrýva a ako predísť zhoršeniu zraku.
Vo vyššom veku si dajte pozor
I keď sa zhoršovanie zraku týka aj mladých ľudí, starší ľudia sú predsa len o niečo rizikovejšou skupinou. Všeobecne sa odporúča, že po 45. roku života by mal každý človek navštíviť očného lekára aspoň raz za dva roky. Zdá sa vám to často? Vôbec nie. V tomto veku sa totiž môže zrak zhoršiť z mesiaca na mesiac. Navyše vás tieto preventívne prehliadky môžu ochrániť od nebezpečnej choroby očí – vekom podmienenou degeneráciou makuly. Pri diagnostike tohto ochorenia sa využíva práve Amslerova mriežka. Ak vám náhodou túto chorobu diagnostikujú, nepodliehajte panike a zachovajte pokoj. Dnešná moderná medicína prináša aj v tomto prípade riešenie. Pravidelnými injekciami sa totiž zrak môže upraviť až o 90 %. Dôležité však je túto chorobu nepodceňovať. Poďme teraz zistiť niečo o diagnostike pomocou Amslerovej mriežky.
Čo je Amslerova mriežka?
Amslerova mriežka je v podstate obrázok, na ktorej je nakreslená mriežka. Čiary smerujú vertikálne aj horizontálne. V strede tejto mriežky je umiestnený výrazný bod. Obe oči sa vyšetrujú zvlášť takým spôsobom, že si jedno zakryjete a druhým pozeráte na bod v strede. Oko musí byť počas celého vyšetrenia zaostrené a pozerať priamo na určený bod. Pokiaľ sa vám všetky čiary i štvorčeky zdajú rovnaké, vaše oči sú v poriadku. Pokiaľ sa vám však hýbu alebo je ich veľkosť iná, urýchlene vyhľadajte pomoc očného lekára. Pomocou Amslerovej mriežky sa môžete otestovať aj z pohodlia svojho domova. Viac informácií o Amslerovej mriežke nájdete na webovej stránke https://www.ivio.clinic/ocnymagazin/.